Dok u Hrvatskoj raste broj oboljelih od koronavirusa, a cijepljenje posustaje, ministar zdravstva Vili Beroš najavio je nedavno kako će svi zdravstveni djelatnici uskoro morati imati Covid potvrde ili jednom tjedno obavljati testiranje. No, bolnice još uvijek nisu dobile naputke kako će među svojim zaposlenicima te mjere i provoditi.
Kad je u pitanju procijepljenost zaposlenih u Općoj bolnici Dubrovnik, ravnatelj doc. prim. dr. sc. Marijo Bekić za portal Dubrovnikpress.hr ističe kako je ona dosegla 75 posto, no naglašava kako nije zadovoljan procijepljenošću medicinskih sestara.
- Sukladno najavama kako će svi zdravstveni radnici morati imati covid potvrde ili se jednom tjedno testirati, naša bolnica od Ministarstva zdravstva i HZZO -a još nije dobila pisane naputke po kojima i inače postupamo. Kad je u pitanju procijepljenost, u našoj je bolnici u ovom trenutku procijepljeno ili je nakon preboljenja Covida još uvijek zaštićeno točno 75 posto naših djelatnika. Dakle, 520 zaposlenika je cijepljeno, a njih 175 je preboljelo Covid i još uvijek su tom razdoblju zaštićenosti. Zainteresirani su i za pretpostaviti je da će se preostali dio djelatnika, a ne radi se o velikoj brojci, njih oko 150 zdravstevnih i nezdravstvenih zaposlenika cijepiti. - kazao je Bekić.
I dok iz resornog Ministarstva najavljuju kako će tjedno testiranje zaposlenih u zdravstvu biti besplatno, Bekić je mišljenja kako će u konačnici zaposleni sami plaćati svoje testove.
- Prema najavama prvih 20 -tak dana PCR, odnosno antigensko testirane će biti besplatno. Ipak, pretpostavljam da će ostati mali broj djelatnika koji neće biti cijepljeni i koji će u konačnici morati sami plaćati svoja redovita testiranja. - kazao je Bekić.
Zaposleni u zdravstvu, mišljenja je ravnatelj dubrovačke Opće bolnice, moraju se cijepiti.
- Moj je stav da zdravstveni djelatnik ne može imati izlike da se ne želi cijepiti. Pazite, zaposleni u zdravstvu svojim ponašanjem moraju biti uzor općoj populaciji. Kako se odgovorno ponašaju prema svojim članovima, tako moraju biti odgovorni i prema pacijentima i svojim kolegama. Težina Covida kao bolesti je znanstveno dokazana i sad kad je ipak jedan dio populacije procijepljen najbolje se vidi težina bolesti kod cijepljenih i onih koji to nisu. Cijepljeni, ukoliko se zaraze, zaista imaju puno bolju kliničku sliku od necijepljenih osoba, a vrlo je malo cijepljenih koji su dobili koronu. Zdravstveni djelatnik zaista ne može imati opravdanje zašto se ne želi cijepiti, osim ako se ne radi o teškim alegrijskim atopijama, odnosno sklonosti razvoju prekomjerne imunološke reakcije na cijepiva. Mislim da je takvih osoba vrlo vrlo malo.- rekao je Bekić.
- Mi smo imali sporadičnih slučajeva da su pacijenti na dva, tri odjela imali Covid, a vrlo je upitno na koji su se način zarazili jer su PCR testiranja naših djelatnika i ostalih pacijenata bila negativna. Dakle, teško je dokazati da su se koronom zarazili u bolnici. No, ako imamo cjepivo, ako ga imamo dovoljno i ako procjepljivanjem zdravstvenih djelatnika možemo izbjeći tu mogućnost da se pacijenti zaraze u bolnici onda se moramo cijepiti. To je naša obveza. Mi i sada zbog specifičnosti same bolesti, vremenu inkubacije, ovisno o vrsti pretrage testiramo naše pacijente. Sama mogućnost da netko sutra upre prstom u zdravstvenu ustanovu, da je u njoj dobio korona, treba biti signal djelatnicima da se odgovorno ponašaju. - kazao je Bekić.
Neke su zemlje, poput Italije i Francuske, već uvele restriktivne mjere za radnike. U Italiji primjerice svi radnici u javnom i privatnom sektoru moraju imati potvrdu o cijepljenju. Necijepljeni radnici u zdravstvu u Francuskoj su suspendirani. Bekić smatra da tako restriktivne mjere u Hrvatskoj ipak neće biti potrebne.
- Ja mislim da će se naši djelatnici ipak odlučiti za cijepljenje i da za tako restriktivnim mjerama kao što su u nekim europskim zemljama ipak neće biti potrebne. Vjerujem da ćemo dobiti adekvatan odgovor preostalih necijepljenih zdravstvenih djelatnika. Ako se to kojim slučajem ne dogodi, državi neće preostati ništa drugo nego primijeniti restriktivne mjere. - rekao je Bekić.
Kad je u pitanju procijepljenost u Općoj bolnici Dubrovnik, Bekić ističe kako nije zadovoljan procijepljenošću medicinskih sestara.
- Istina je, nisam zadovoljan postotkom procijepljenosti naših medicinskih sestara. I u našoj bolnici kao i na razini Republike Hrvatske u odnosu na liječnike, medicinske sestre imaju niži postupak procijepljenosti. Još uvijek je to iznad 50 posto što cijepljenih, što onih koji su preboljeli koronu, ali tu je neopravdano najveći otpor cijepljenju. - kazao je Bekić te iznio najčešći razlog zbog kojega se medicinske sestre ne žele cijepiti.
- Isključivo je jedan razlog, a to je strah da neće moći zatrudnjeti što je apsolutno znanstveno neutemeljeno, ali takav stav je posljedica negativnog djelovanja društvenih mreža. To je čisti primjer kako jedna „fake news” može ozbiljno utjecati na na stav, a time posljedično i na zdravlje populacije, pa dijelom i na zdravstvene radnike. Nažalost, ti su zdravstveni radnici prošli regularno školovanje, a školovanje medicinskih sestara traje pet godina, znači imaju dovoljno vremena za dobro naučiti predmete koji se tiču ljudskog organizma i događanja u organizmu i jednostavno je takav otpor cijepljenju neopravdan. - kazao je Bekić.
Brojke korona pozitivnih kako u Hrvatskoj, tako i u Dubrovniku posljednjih tjedana rastu, a ravnatelj dubrovačke Opće bolnice ističe kako je zdravstvena slika oboljelih kojima je potrebna hospitalizacija ipak bolja u odnosu na isto razdoblje prošle godine.
- Na odjelima je povoljno stanje. U ovom trenutku se 22 osobe liječe od korone, od toga je 18 osoba na Odjelu za zarazne bolesti, a četiri na respiratoru u jedinici intenzivnog liječenja. Manji je to broj u odnosu na posljednjih mjesec dana. - kazao je Bekić, ali i naglasio kako se dobna granica onih kojima je potrebno bolničko liječenje spustila.
- Imali smo dijete od 13 godina, a trenutno najmlađa osoba na respiratoru ima 47 godina. U odnosu na isto razdoblje 2020. mogu reći da je populacija kojoj je potrebno bolničko liječenje mlađa desetak godina.- kazao je Bekić.
Naglasio je i kako podržava cijepljenje mladih.
- Apsolutno podržavam i mislim da će cijepljenje ići u tom smjeru da se cijepe i mladi u dobi od 12 godina na više. Pritisak na bolnicu ipak je manji nego što je bio u istom razdoblju prošle godine što ukazuje na to da je procjepljivanje populacije ipak imao pozitivne efekte i dalo rezultate u stavljanju ove epidemije pod nadzor. - kazao je ravnatelj Opće bolnice Dubrovnik Marijo Bekić.