Unatoč lošijem u drugoj polovini studenoga, neuobičajeno dugi period toplog vremena produžio je sezonu dobrog lova na brojne ribe pa i najcjenjenije poput ovrate. Ako se vrijeme dramatično ne pogorša, ovrate će se dobro loviti i u prosincu, a kako stvari sada stoje, i početkom sljedeće godine. Prilika je to za uspješan lov i to uglavnom krupnijih ovrata, koje se baš sada najbolje love.
Naime, pripremajući se za mrijest, ovrata se sve intenzivnije hrani. Unatoč tome, „kraljica“ je i sada vrlo sumnjičava i oprezna pa onaj tko je želi prevariti mora znati kako i čime je loviti. To ovisi o tome gdje i lovi li je danju ili noću.
Ovrata naseljava sve priobalne terene pa je se može tražiti i na strmim kamenitim dnima, iako je najradije na blago nagnutim te ravnim pjeskovitim, šljunkovitim i pločastim dnima, čak i u lukama i lučicama. Svakom od spomenutih terena treba prilagoditi mamac, odnosno treba upotrijebiti onaj kojim se ovrate hrane na određenom terenu. Vrsti dna treba prilagoditi i boju te debljinu strune, veličinu udice i težinu olovnice.
U ovo doba godine ovrata je uglavnom na dubinama od 5 do 10 metara. Dublje će se spustiti kad se more dobro ohladi. Također, najčešće je na pjeskovitim, šljunkovitim i pločastim dnima. Tu se uglavnom hrani trpovima i školjkama, ali joj je kao mamac dobro ponuditi i uvijek učinkovite tvrde dijelove velikog crva. Kako na takvim terenima teže zapinje, pribor se može praviti od najlonske strune promjera 0,25 do 0,35 mm i najjače, kovane udice. Širina luka može biti 11 do 16 mm, a boja najlona svjetlija, od svjetlo žute do svjetlo zelene, ovisno o boji dna. Kako se opisani tereni nalaze uglavnom u plićim uvalama, gdje su i kurenti slabiji, obvezna klizna olovnica može biti lagana, od 5 do 10 grama. Najbolje ju je postaviti na osnovnu strunu koja preko vrtilice nosi završnjak dužine 60 do 120 cm. Kako bi se poboljšalo kvačenje plijena, umjesto jedne, za lov na najčistijim terenima može se postaviti i tri, ali nešto manje udice.
Uz strmije obale stjenovitog podnožja te u prolazima treba rabiti pribor od nešto debljeg najlona, najbolje između 0,35 i 0,40 mm. On mora biti nešto tamniji, zeleni ili svjetlo smeđi, primjerice. Bolje je rabiti pribor bez predveza, s udicom na osnovnoj struni. Zbog češćeg zapinjanja, udica može biti i malo mekša, polu kovana, a dobro je ako je i veća, odnosno do širine luka 18 mm. I klizna olovnica treba biti veća, između 10 i 40 grama, kako bi se mamac mogao odbaciti 20 do 30 metara daleko. U ovo doba godine najbolje je mamčiti tvrđe dijelove velikog crva i glave netom ulovljenih lignji i sipa.
Ovrate vole obitavati u lukama i lučicama, osobito sada u posezoni, kad su na tim pozicijama najmanje oprezne, ali još uvijek opreznije od onih s mirnih pošta. Kako su dna luka i lučica uglavnom mekša, u njima se lovi priborom istovjetnim onom za lov na pjeskovitom i šljunkovitom dnu. Mamčiti je najbolje stanovnike luka i lučica ili ono što u more bacaju profesionalni ribari čisteći mreže. To znači da se uz kozice, razne školjke, kosmeče i druge rakove mamčiti mogu komadi srdele te gavuna.
Lov je najizdašniji kad se dobro razdani pa do podne, osobito uz plimu. Po bunaci se najlošija, a dobro se lovi poslije jakog juga, kad valovi „preoru“ dno i ovrati učine dostupnim razne organizme poput školjki i račića, koji su joj omiljena hrana. Slab vjetar tijekom lova držat će jato ovrata u pokretu, što višestruko povećava šanse za ulov. Jak vjetar, dugotrajna kiša i grmljavina, nisu uvjeti po kojima je ovrata raspoložena za ishranu. Ukoliko je, pak, vrijeme stabilno i sunčano, najintenzivnije će se hraniti prvih dva, tri sata dana, dok se za tmurnog i oblačnog vremena hrani tijekom cijelog dana. Po toplom i sunčanom vremenu je dublje i obali prilazi popodne ili tek u sumrak.
Uspješnost lova može se poboljšati primamljivanjem, najbolje usitnjenim ježincima i školjkama te srdelama. Na čistim i ravnim terenima, ne dubljim od 6 - 7 metara, dobro je primamljivanjem napraviti poštu gdje će ovrate iz okoline redovito dolaziti. Tu će naviku steći već poslije tjedan dana hranjenja.
Ovrate se sada uspješno mogu loviti i noću, koje još nisu pretjerano hladne. Posebno u vrijeme prve četvrtine i s položite obale bacanjem pribora 25 do 35 metara daleko. Tu se loviti može i iz plovila usidrenog na dva do tri metra dubine bacanjem mamca 10 do 15 m k dubljem. U takvom lovu vrlo često se događa da ovrata zagrize i prije nego što pribor potone. Zato se iz plovila može loviti i vez olovnice na priboru. Loviti je najbolje komadima velikog crva jer on svjetluca u mraku. Preporučljivo ga je mamčiti na dvije udice u nizu.