Dva su nova zabilježena slučaja korona virusa u Dubrovačko – neretvanskoj županiji, rečeno je danas na dnevnoj konferenciji za novinare županijskog Stožera civilne zaštite Dubrovačko – neretvanske županije. Inače, jedan novozaraženi je iz Općine Kula Norinska, a drugi iz Ploča.
Kako je kazao župan dubrovačko – neretvanski to pokazuje kako je situacija u našoj županiji stabilna.
Dosad su u Županiji dubrovačko – neretvanskoj zabilježeno 43 slučaja zaraze korona virusom, dvije osobe su izliječene.
Dvoje djelatnika OB Dubrovnik, jedna liječnik i jedna medicinska sestra pozitivni su na COVID – 19, rekao je ravnatelj OB Dubrovnik Marija Bekića, a iz mjera predostrožnosti još su deset liječnika, sedam medicinskih sestara i jedna osoba iz nemedicinskog dijela djelatnika u samoizolaciji.
Što se tiče medicinske sestre koja se zarazila, a koja je bila u pratnji jedne oboljele osobe, kako je rečeno na konferenciji, u pratnji je imala svi potrebnu zaštitnu opremu, ali je bila povezana s kontaktima oboljelih iz Konavala te je najvjerojatnije tako i zaražena.
Ravnatelj županijskog Zavoda za javno zdravstvo Mato Lakić kazao je kako osobe kojima je istekao rok samoizolacije neće biti ponovo testirane, ali od početka simptoma 28 dana trebaju biti doma. Iznimka bi moglo biti samo medicinsko osoblje koje će se, ovisno o uputama Nacionalnog stožera koje još nisu službene, možda ponovo testirati.
Što se tiče samoizolacije, kako je kazao načelnik PU dubrovačko – neretvanske Ivan Pavličević, policija je u svih 15 slučajeva kršenja samoizolacije dobila dojave. On je istaknuokako je nemoguće odjednom nadzirati svih, odnosno gotovo 600 osoba u samoizolaciji od kojih je najviše, oko 200 na području Grada Dubrovnika i po oko 70 na područjima Ploča, Metkovića, Župe dubrovačke i Konavala dok je u ostalim općinama i gradovima riječ o neznatnim brojkama.
- Ako je čovjek u svojoj garaži, ako je u svom vrtu, to ne znači da krši samoizolaciju. - dodao je Pavličević kazavši kako je najbitnije da ne dolazi u kontakt s drugim osobama.
Načelnik PU Pavličević kazao je također kako je ukinut punkt za nadzor u Platu, ali da to ne znači da je to područje bez kontrole.
Inače, na području Policijske uprave dubrovačko - neretvanske zatvorili su se granični prijelazi za pogranični promet Gabela Polje, Unka, Vukov Klanac, Imotica i Slano.
Načelnik Stožera i zamjenik župana Joško Cebalo, odgovarajući na novinarsko pitanje, kazao je kako ne vjeruje da će se Zračna luka Dubrovnik otvoriti 15. travnja dokad je trenutno službeno zatvorena za civilni promet.
dm