Grad Dubrovnik se počeo financijski oporavljati, kazao je gradonačelnik Franković

3 min čitanja
Grad Dubrovnik se počeo financijski oporavljati, kazao je gradonačelnik Franković

Nakon dvogodišnje pandemije i krize kao njezine posljedice, financijska slika Grada Dubrovnika puno je bolja. Gradonačelnik Mato Franković tako ističe kako su u proračunu bilježi i višak prihoda.

- Iza nas je prilično teških šest mjeseci i tek smo se negdje početkom kolovoza počeli financijski oporavljati i izlaziti iz problema. Danas, gledajući prihode i rashode, možemo reći da smo u relativno dobroj financijskoj situaciji. Bilježimo i određenu razinu viška prihoda. - rekao je Franković, naglasivši kako se u proteklom razdoblju u Gradu itekako štedjelo.

- Bili smo svjesni da je u prvih šest mjeseci nemoguće zadržati financijski plus jer su to oni mjeseci u kojima se ostvaruje najmanje prihoda, a naučili smo da se prihodi počinju ostvarivati u travnju, a ove godine je to bilo puno manje nego prethodnih godina. Mi smo zapravo maksimalno štedjeli, balansirali da što manje štedimo na građanima koji primaju razne pomoći od Grada. Taj smo kontinuitet uspješno zadržali tijekom cijele korona krize, a i poduzetnici su bili u određenom režimu do početka ožujka, no nakon tog razdoblja počeli su se ostvarivati određeni prihodi. - rekao je Franković.

Osvrnuo se i na kredite, za koje oporba često zna reći da su preveliko opterećenje za proračun.

- Iza kredita koje vučemo iz prošlosti također stoje neki projekti. Svaki kredit ima svoje razloge, od stanova za mlade ili izgradnje škole Montovjerna, svaki kredit ima svoju pozadinu. - kazao je Franković.

 - Ovu ćemo godinu uspješno okončati i u idućoj će naše kreditno opterećenje pasti ispod dozvoljene razine kad bi nam se otpisala dva beskamatna zajma. - istaknuo je napomenuvši kako će otpis tražiti od ministra financija Marka Primorca.

- U prvih šest mjeseci ove godine turističke aktivnosti još nisu bile dosegle potrebnu razinu da izađemo iz problema. U konačni smo iz njih izašli kolovozu, ali cijelo smo vrijeme kontrolirali razinu potrošnje, rezali gdje god smo mogli jer smo bili svjesni da pametnim gospodarenjem možemo akumulirati dio sredstava da mirne duše uđemo u zimu i dočekamo proljeće i vjerujem da smo sad u takvoj situaciji. - rekao je gradonačelnik Dubrovnika, dodavši kako ulazimo u vrijeme stagnacije prihoda koji se u proračun slijevaju od turizma.

- Turističke prestaju ovaj mjesec, kao i većina međunarodnh letova. Značajan broj ugostitelja će od 1. studenoga zatvoriti lokale jer pada brojka gostiju. Kruzeri će dolaziti tijekom studenoga i tu očekujemo manje prihode. Inače smo zadovoljni prihodima u rujnu i listopadu i važno je reći da nećemo imati nikakvih financijski problema. - rekao je Franković.

Ovo je bila jedna vakumska godina, nedostajala su EU sredstva jer nisu raspisivani novi natječaji i tek sad se pokreće novo proračunsko razdoblje. - rekao je gradonačelnik Dubrovnika Mato Franković o razdoblje koronakrize u kontekstu privlačenja novca iz EU fonodova.

- S korona krizom došlo je do nacionalnog programa oporavka i otpornosti iz kojeg se novci ne dobivaju tako lako, postoje preduvjeti koji se moraju ispuniti.

Podijeli: