Raguž uz raspravu o rebalansu proračuna: Dajemo milijune kuna za kulturne trendove koji su prodavanje magle

5 min čitanja
Raguž uz raspravu o rebalansu proračuna: Dajemo milijune kuna za kulturne trendove koji su prodavanje magle

Nakon gotovo trosatne rasprave o nekoliko točaka vezanih za proračun - Prijedlogu odluke o raspodjeli prenesenog viška iz 2017. godine, rebalansu proračuna za 2018. te Prijedlogu odluke o izmjenama i dopunama Odluke o izvršavanju tekućeg Proračuna, vijećnici u Gradskom vijeću Grada Dubrovnika dobili su stanku kako bi mogli ručati. Dok je rasprava trajala gradonačelnik je kazao kako će proračun po rebalansu, inače trećem po redu, iznositi 706 milijuna kuna. Gradonačelnik Mato Franković kao osnovni razlog povećanja proračuna istaknuo je suficit prenesen iz 2017. te naknadu za koncesiju za žičaru. Kao projekte za čiju su realizaciju osigurana sredstva Franković je naveo kupovinu zemljišta na Pobrežju, laboratorij biokemije u Mokošici, izgradnju groblja za potrebite na zahtjev Boninova, izradu projektne dokumentacije za uređenje škole u Ulici Ilije Sarake te uređenje vrtića u Mokošici.

Više sredstava za koncerte, ali i isplatu odštete bivšem ravnatelju Peru Šiši dobit će Dubrovački simfonijski orkestar, koji će, kazao je Franković s Orkestrom potpisati sporazumni raskid ugovora, "i tako ćemo više završiti tu priču”.

Naveo je Franković i kako će se za Lapadsku obalu, "koja zaista vapi za obnovom" izdvojiti oko 500 tisuća kuna. Istaknuo je i kako su rebalansom osigurana sredstva za izgradnju azila za životinje. Gradit će se i parking HRVI u Mokošici, završit će se i šetnica Nika i Meda Pucića, za sanaciju Grabovice osigurava se tri milijuna kuna, a osiguravaju se i sredstva za cestu most - Osojnik i Osojnik – Ljubač.

Rebalansom će Grad za film "General", o Anti Gotovini, uplatiti financijsku potporu od 200 tisuća kuna, a gradonačelnik Franković kazao je kako su ostali gradovi za taj film doznačili znatno veća sredstva. General Ante Gotovina inače je počasni građanin Grada Dubrovnika.

Tri amandmana na rebalans proračuna podnijeli su vijećnici SDP-a, no gradonačelnik ih je odbio uz obrazloženje da su tehnički neispravni pa se o njima neće glasati. Odbio je Franković i amandman HNS-a da se za školu Mokošica osigura 300 tisuća kuna za provedbu eksperimentalnog programa kurikularne reforme.

Istaknuvši kako će podržati rebalans Željko Raguž (DUSTRA), rekao je kako postoje nelogičnosti u davanju milijuna kuna za održavanje kulturnih trendova koji su prodavanje magle. Najmanje je za to kriv, ustvrdio je Raguž, sadašnji gradonačelnik. Naveo je primjer kako Dubrovačke ljetne igre godinama nameću ljude izvan Grada koji obnašaju visoke položaje i primaju visoke plaće, a rade mjesec i pol dana.

- U mjesec i pol dana treba spržiti 20 milijuna kuna. Ronaldo, Modrić i kompanija to ne mogu, to ne može ni Real Madrid, ali kod nas se može. Ako je netko zaposlen u Zagrebu i prima gore plaću kako je onda pozvan imenovati se u DLJI kao direktor, to se ne može po niti jednom zakonom pozitivnom propisu. Onda takav dovede i savjetnika pa oni skupa donose programe. Što se tiče DSO-a, tamo je normalno da netko ode na bolovanje i radi gaže, jeftinije bi nas izašlo da netko dovede Bečku filharmoniju. Dosad je bilo, tko bi povukao ovo pitanje, smijenili bi ga, kažu, nemir je u toj ustanovi. - rekao je Raguž.

Nakon što je Tatjana Šimac Bonačić istaknula kako se ne slaže s Raguževom analizom poslovanja u DLJI i DSO-u, vijećniku DUSTRA-e nije trebalo puno da joj odgovori.
- Posljednjih dana Ipsos puls voli kružiti Gradom i raditi ankete pa idemo onda napraviti anketu i pitati građane bi li da im pare idu na Tarbuke, Dolenčiće, Zlatar – Violić i ostale ili bi radije da se gradi sportska dvorana. - kazao je Raguž.
- Uvjeren sam kako će 80 posto građana glasati za ovu drugu opciju. Ako bude suprotno, ja ću izaći iz Gradskog vijeća i neću se više baviti politikom. Lijepo je organizirati grah za 1. maja, ali ovo je život. - kazao je Raguž.

Na opasku SDP-ove vijećnice da buja gradska administracija, gradonačelnik Mato Franković je kazao kako je dosad u svom poslu naučio da su najvažnija stvar prihodi i rashodi. Iako tek ulazimo u prvu polovicu 2018. godine, Franković je istaknuo kako je udio rashoda za zaposlene u 2016. godini bio 8,84 posto, a u 2018. je 6,05 posto. Za smanjenje rashoda za zaposlene zaslužan je rast prihoda, odnosno gradska administracija koja je, kako je rekao Franković, napravila dobar posao.

Kad je u pitanju bujanje administracije ima biti da su gotovo svi novozaposleni inženjeri jer je gradonačelnik istaknuo kako su inženjeri potrebni gradu jer bi brojni projekti bili gotovi da ih je Grad imao.

Vijećnik SDP-a Jadran Barač, nakon što je rasprava skrenula na nedostajuća parkirna mjesta, pitao je gradonačelnika je li ga uhvatila sinkopa, kazavši kako je za kaos u prometu dijelom zaslužan i Željko Raguž, budući da je u prošlom mandatu obnašao dužnost zamjenika gradonačelnika.

Istaknuvši kako bi mu lakše bilo u životu da ga je uhvatila sinkopa, Franković je Baraču odgovorio kako bi lakše državi bilo da SDP-ovce manje hvata sinkopa. Baraču je poručio da će se u SDP-u valjda trznuti kad ih prešišaju Pernar i Sinčić.

Očito da Barač ima simptome sinkope budući da je zaboravio kako je SDP bio u koaliciji s Vlahušićem u vrijeme dok je bio zamjenik gradonačelnika.

Podijeli: