HEP je zatražio da se Hidroelektrana Ombla ponovo uvrsti u županijski Prostorni plan. Tu informaciju na nedavnoj koordinaciji s gradonačelnicima i načelnicima iznio je župan Nikola Dobroslavić. Sve je zapravo započelo kada je načelnik Općine Župa dubrovačka Silvio Nardelli županu uputio pitanje oko HE Dubrovnik u Platu, a župan je odgovarajući župskom načelniku spomenuo i HE Ombla, projekt zbog kojeg se u Dubrovniku i prosvjedovalo i za koji su mnogi stručnjaci stava da „ne drži vodu“.
- Temeljem čega se u županijski plan unosi izgradnja druge faze HE Dubrovnik i kojom logikom je mi moramo unijeti u naš plan, a nemamo nikakve informacije što se radi? Je li se netko pitao što to znači za nas? Možda su neki projekti u interesu gospodarstva, energetike, ali nisu u interesu nas koji živimo na ovom području. Gornji horizonti nisu problem samo Župe dubrovačke, već je to i županijski problem, prvenstveno doline Neretve. Apsolutno nemamo nikakvu informaciju, a prije 12 godina je započela izrada studije utjecaja na okoliš za tzv. drugu fazu HE Dubrovnik u Platu. Dokle se s tim došlo? Nemamo nikakvu informaciju i mislim da se Hrvatske vode moraju uključiti, moramo znati što se događa u susjednoj državi jer to izravno utječe na nas u Župi i na dolinu Neretve.- kazao je Nardelli.
Župski je općinski načelnik mišljenja kako se blagonaklono gleda na rješavanje vodoopskrbe i odvodnje na Ivanici, projekt koji je na sebe preuzeo dubrovački Vodovod.
- Još je u prošlom mandatu bilo određenih radnji bivše uprave Vodovoda po pitanju vodoopskrbe Ivanice. U kojoj je to fazi i dokle je to došlo? Svi smo suvlasnici Vodovoda, iako je većinski vlasnik Grad Dubrovnik. Dakle, bavi se pitanjem rješavanja vodoopskrbe i odvodnje u drugoj državi, a da od toga objektivno mi imamo samo ogromne štete. Držim da je neprihvatljivo da mi ne znamo ni što se događa s tim projektom. - rekao je Nardelli.
Župan Dobroslavić odgovorio je kako je HE Dubrovnik u planu, a dotaknuo se i HE Ombla, za koju je rekao kako je skinuta iz Prostornog plana, iako su iz HEP-a tražili da se ona ponovno uvrsti.
- Mi smo Omblu isključili iz Prostornog plana. Imamo zahtjev iz HEP-a da se vrati. Dakle, osim naših potreba pri izradi Prostornog plana mi moramo voditi računa što stoji u strategijskim dokumentima Republike Hrvatske, ali to ne znači da ćemo se prestati boriti i da nećemo zastupati interese Dubrovačko-neretvanske županije. - kazao je župan Nikola Dobroslavić.