Proračun Grada Dubrovnika za 2018. godinu tek što je usvojen sredinom prosinca 2017. bit će rebalansiran već na prvoj ovogodišnjoj sjednici Gradskog vijeća 24. siječnja. Razlog rebalansu je donacija Društva prijatelja dubrovačke starine Gradu Dubrovniku u iznosu od 14 milijuna kuna za obnovu Državnog arhiva u Dubrovniku. Naime, gradonačelnik Mato Franković i DPDS nedavno su dogovorili kako će DPDS za nastavak radova na obnovi prostora arhiva u bivšoj kasarni, u vlasništvu države, donirati 14 milijuna kuna.
Tako se prijedlogom rebalansa plan rashoda na stavci Kultura uvećava za 14 milijuna kuna, čime ukupan proračun za kulturu, uključujući prihode proračunskih korisnika iznosi ukupno oko 149,8 milijuna kuna.
Naime, suradnja na projektu rekonstrukcije i opremanja u bivšoj kasarni u Gružu između Ministarstva kulture, Državnog arhiva i Grada Dubrovnika datira još iz vremena bivše gradonačelnice Dubravke Šuice, a temelji se na sporazumu potpisanom 2006. godine.
Rebalansom će tako proračun Grada Dubrovnika za 2018. godinu iznositi 623,4 milijuna kuna. No, zapravo je apsurd da DPDS Gradu donira gradske novce. Naime, sva sredstva koja DPDS utrži od prodaje ulaznica za gradske zidine trebala bi biti sredstva Grada Dubrovnika jer su zidine gradske. No, u zemlji apsurda ovakve situacije nisu nikakva novost već svakodnevna pojava.