PETKOM U PET

MEĐUINSTITUCIONALNA SURADNJA KAO ODGOVOR NA IZAZOVE IZLAGANJA ETNOGRAFSKIH NOŠNJI

2 min čitanja
  • Nadnaslov: PETKOM U PET
MEĐUINSTITUCIONALNA SURADNJA KAO ODGOVOR NA IZAZOVE IZLAGANJA ETNOGRAFSKIH NOŠNJI

U sklopu ciklusa programa „Petkom u pet“ Dubrovački muzeji 15. svibnja u 17 sati organiziraju u Etnografskom muzeju u žitnici „Rupe“ predavanje „Međuinstitucionalna suradnja kao odgovor na izazove izlaganja etnografskih nošnji: od umjetnički oblikovanih do individualno prilagođenih izložbenih lutaka“, koje će održati izv. prof. dr. sc. Danijela Jemo sa Sveučilišta u Dubrovniku.

Predavanje donosi pregled interdisciplinarne suradnje muzejske, konzervatorsko-restauratorske i akademske struke usmjerene na unapređenje uvjeta izlaganja etnografskih nošnji u Etnografskom muzeju Dubrovnik. Kroz prikaz dosad održanih edukativnih radionica i pratećih aktivnosti predstavit će se proces zamjene postojećih izložbenih lutaka novima. Poštujući suvremene konzervatorsko-restauratorske standarde, svaka je lutka individualno oblikovana i prilagođena specifičnostima pojedinog predmeta koji će na njoj biti izložen.

Kustosica Dubrovačkih muzeja, Barbara Margaretić predstavit će potrebe izlaganja tradicijske građe u muzejskoj praksi te provesti posjetitelje kroz stalni postav s izloženom tekstilnom građom.

Preparatorica za tekstil Dubrovačkih muzeja, Marija Vraničić prikazat će lutke koje se koriste za izlaganje u stalnom postavu i na povremenim izložbama. Poseban naglasak bit će stavljen na važnost međuinstitucionalne suradnje, edukaciji kroz praktičan rad te doprinosu projekta očuvanju kulturne baštine i unapređenju muzejskog postava.

Podijeli: