Predstavljamo Udrugu Hrvatska pomaže; evo zašto je važna

3 min čitanja
Predstavljamo Udrugu Hrvatska pomaže; evo zašto je važna

Grad Dubrovnik ponosi se kao suosnivač Udruge Hrvatska pomaže jer sudjeluje u djelatnostima i projektima Udruge koji su polučili vidljive i konkretne rezultate u Hrvatskoj i na međunarodnoj razini. Udruga će i tijekom 2018. godine participirati u mnogim projektima nesmanjenim obimom te surađivati sa svim organizacijama s kojima je uspješno surađivala do sada, u okviru donesenog Plana i programa rada za 2018. godinu.

Naime, Udruga za podršku i poticanje zajedništva - Hrvatska pomaže osnovana je radi promicanja zajedničkih interesa i unapređivanja suradnje gradova u Republici Hrvatskoj, posebice međusobne suradnje na humanitarnim i volonterskim aktivnostima te socijalnim programima svojih zajednica, a osnivači su gradovi Zagreb, Dubrovnik i Osijek.

Uz spomenute djelatnosti Udruga organizira i provodi edukacije o opasnostima od mina i prikuplja sredstva za razminiranje pojedinih dijelova Republike Hrvatske. Edukacije se provode u suradnji s Ministarstvom unutarnjih poslova, Hrvatskim lovačkim savezom, Hrvatskim centrom za razminiranje, Hrvatskom vatrogasnom zajednicom, HEP-om, Hrvatskim šumama, Udrugom specijalne jedinice policije „OSA“.

Udruga Hrvatska pomaže izrazitu pozornost daje provedbi projekata za socijalno osjetljive skupine, poglavito djecu, u suradnji s gradovima Dubrovnikom, Zagrebom, Ličko-senjskom i Sisačko-moslavačkom županijom i drugim kao i na međunarodnoj razini .

U kolovozu 2017. godine putem humanitarnog Projekta ostvarena je aktivnost prihvata i smještaja 22-je djece iz Iraka, stradalnika od mina u odmaralištu Crvenog križa Grada Zagreba u Novom Vinodolskom. Tijekom boravka u Republici Hrvatskoj djeca su prošla edukaciju s posebnim temama o minskoj opasnosti, s prikazom metoda razminiranja u Hrvatskoj, rada pirotehničara i pasa za detekciju mina u kojima su sudjelovali i predstavnici Hrvatskog centra za razminiranje i MUP-a.
Pri odlasku djeca su izrazila zahvalnost riječima: „Vratili ste nas u život“ i „Hvala Vam dobri Hrvati“.

„Naša suradnja s Irakom se nastavlja na najvišoj razini i spremni smo sljedeće godine prihvatiti djecu iz Iraka. Sretan put kući i puno uspjeha u školi“, naglasila je predsjednica Udruge Đurđa Adlešič prilikom ispraćaja djece.

U proteklom razdoblju značajna je aktivnost Udruge i Ministarstva hrvatskih branitelja u provedbi motivacijsko-edukacijskih radionica za nezaposlene hrvatske branitelje i ostale stradalnike Domovinskog rata. Te radionice održane su u Slunju, Rijeci, Osijeku, Splitu, Glini i Zagrebu. Svi sudionici prošli su motivacijski trening s ciljem poticanja na poduzetništvo i aktivno su se uključili u planiranje poslovanja prilikom donošenja odluke o pokretanju vlastitog posla.

U okviru daljnje suradnje s Ministarstvom hrvatskih branitelja, u organizaciji Udruge Hrvatska pomaže, održana je Edukacija o minskoj opasnosti u Republici Hrvatskoj, u Varaždinskim toplicama, za potrebe Udruge stopostotnih hrvatskih ratnih vojnih invalida I. skupine i Udruge specijalne policije iz Domovinskog rata za potrebe provedbe projekta „Psihološko i socijalno osnaživanje te podizanje kvalitete življenja hrvatskih branitelja, hrvatskih branitelja s invaliditetom, HRVI, stradalnika i članova obitelji stradalog, zatočenog ili nestalog hrvatskog branitelja iz Domovinskog rata.

Cilj i svrha održavanja Edukacije je osposobljavanje polaznika za prenošenje znanja o minskoj opasnosti kako bi dalje mogli organizirati i provoditi edukacije diljem Hrvatske.

Udrugu možete upoznati i na stranicama www.udruga-hrvatska-pomaze.hr , a donacije koje će pomoći u radu Udruge mogu se uplati na sljedeći račun: UDRUGA ZA PODRŠKU I POTICANJE ZAJEDNIŠTVA HRVATSKA POMAŽE, Masarykova 22/1, 10000 Zagreb, IBAN: HR84 2360 0001 1024 4479 2.

DPP

Podijeli: