Pred dva dana održana je svjetska promocija prve epizode HBO-ove serije House of Dragons, Kuća Zmajeva, nastavak serije Igre prijestolja. Prema izvješćima svih značajnih svjetskih medija, prva epizoda postigla je nevjerojatan uspjeh i postala najgledanija HBOova serija ikada nadmašujući i svoga prethodnika Igru prijestolja. Prema službenim izvještajima HBOa, prvu epizodu u Sjedinjenim Američkim Državama gledalo je 9.98 milijuna obitelji, a u Velikoj Britaniji 1.39 milijuna domaćinstava. Ujedno je najgledanija serija u brojnim europskim zemljama, Latinskoj Americi, Australiji, Kanadi. Prva sezona Kuće Zmajeva snimila je deset epizoda, a pripreme za snimanje druge sezone su u tijeku. - piše danas u priopćenju nazavisni dubrovački gradski vijećnik Andro Vlahušić.
„Pred jedanaest godina doveo sam snimanje Game of Thronesa u Dubrovnik, omogućivši HBO maksimalnu gradsku potporu za snimanje Igara prijestolja u razdoblju od sedam godina. Dubrovnik je postao filmski King's Landing, Kraljev grudobran, glavni grad kraljevstva i središnje mjesto snimanje serije. Kao građani Dubrovnika imali smo nesagledive koristi od snimanja Igara prijestolja u Dubrovniku, a pozitivni efekti vide se i ove sezone. Prema studiji Instituta za javne financije, koju je naručilo Ministarstvo kulture i Hrvatski audiovizualni centar iz 2019. godine, Igre prijestolja donijele su Dubrovniku najmanje tri milijarde kuna. Pred tri dana u Jutarnjem listu objavljen je intervju sa producentom i scenaristom Kuće Zmajeva gospodinom Ryan J. Condalom u kome on kaže „ Nismo imali love za Dubrovnik“ i to je jedini razlog zašto se serija Kuća zmajeva, nastavak serije Igre prijestolja nije snimala u Dubrovniku.” - navodi Vlahušić.
„Zaraditi kako kaže Ministarstvo kulture i Institut za javne financije najmanje tri milijarde kuna od Igara prijestolja, a ne pružiti svu potrebnu logističku pomoć HBO-u za snimanje serije Kuća zmajeva zvuči nerazumno. Dubrovnik može postati ekskluzivni svjetski filmski studio na otvorenome, što smo bili godinama, snimajući Igre Prijestolja, Ratove zvijezda i Robin Hood. Grad Dubrovnik i Ministarstvo kulture trebaju uložiti značajne napore kako bi se serija House of Dragons, Kuća Zmajeva nastavila snimati u Dubrovniku, iskonskom Kraljevu Grudobranu. Kao najvažniju mjeru treba staviti van snage Pravilnik o snimanju na javnim površinama i u prostorima kojima gospodari Grad Dubrovnik, koji je nažalost postao Pravilnik o zabrani snimanja filmova i serija u Dubrovniku. Već za narednu sezonu otvoriti Muzej filma u Dubrovniku u kome bi se na moderan, multimedijalni način pokazali svi filmovi i serije snimane u zadnjih stotinu godina u Dubrovniku. Osnovati samostalno povjerenstvo ili Agenciju za promociju Dubrovnika kao filmskoga središta. Okupiti brojne dubrovačke profesionalce u gradu, Hrvatskoj i svijetu koji se bave produkcijom ili promocijom filmova i serija u jedinstveno udruženje.” - napisao je Vlahušić.
dpp