Još otkad je nabavljena, brza brodica hitne pomorske medicine ne služi svojoj namjeni. Nakon što je mladi Frano Borovina preminuo uz činjenicu da je njegov transport od Lastova do bolnice u Dubrovniku trajao osam sati intenzivirala su se pitanja o njezinu smještaju. Frano Borovina preminuo je krajem travnja, a gotovo četiri mjeseca nakon tragedije ta brodica i dalje zapravo kao i da nije u funkciji jer gotovo ničemu ne služi s obzirom na to da s udaljenih otoka ne može prevesti pacijenta u bolnicu u Dubrovniku u zlatnom satu.
Je li brza brodica hitne pomorske medicinske pomoći u funkciji? Ima li zaposlenih i razmišlja li se uopće o njezinu izmještanju na neki od otoka, Korčulu, Lastovo ili Mljet, pitala je župana Blaža Peza vijećnica Igra Šain Kovačević (Možemo), a koja je i prije tragedije upozoravala kako od brodice koja nije stacionirana na nekom od otoka nema nikakve koristi.
Što se čini kako bi brodica nabavljena za hitne medicinske prijevoze poslužila svrsi, ali i što se čini na poboljšanju zdravstvene skrbi kako nitko više, kao Frano Borovina, ne bi bespotrebno izgubio život, na ta pitanja Šain Kovačević župan Pezo je odgovorio:
- Što se tiče brodice za Lastovo, to je jedna tema koja nas je sve zaokupirala u predizbornoj kampanji. Nažalost, dogodila se jedna tragedija, ali od prve sekunde nismo dvojili koje stvari treba napraviti i naravno da tu brodicu, s obzirom da su se sad stekli preduvjeti da ona ipak bude na Lastovu jer bilo je nekih problema u startu oko njezina lociranja na Lastovu i ona tamo treba biti. Preduvjet za to je formiranje posade i dogovoreno je s Ministarstvom mora, prometa i veza, koje nadgleda rad lučkih kapetanija, da se pri Lučkoj kapetaniji u Lastovu raspišu natječaji za radna mjesta da bi mogli imati posadu koja će biti tamo 24 sata. - kazao je Pezo, dodavši kako se nije stalo samo na brodici.
- Postojat će vremenski uvjet i situacije kad brodica neće biti dovoljna da bi spasili nečiji život i proaktivno smo krenuli u realizaciju zajedno s MUP-om o dolasku većeg i boljeg helikoptera i trebalo je napraviti neke preinake kako bi se moglo prevoziti pacijente. Koliko znam, helikopter je tu i mislim da je čak od prošlog tjedna započeo s radom i evo, što smo najavljivali, to smo i realizirali. - kazao je Pezo, detaljnije se osvrnuvši na udaljenost Lastova u kontekstu adekvatne zdravstvene skrbi.
- Izazov pružanja zdravstvene skrbi na jednom takvom pučinskom otoku je stvarno kompleksan i doslovno su se svi uključili, od Parka, koji je dao na raspolaganje svoje plovilo i posadu, do Kapetanije, MUP-a, Ministarstva zdravstva, Ministarstva mora. - rekao je Pezo.
- Još su neke stvari urađene na Lastovu i dogovorene s doktoricom, dodatno se uložilo u ambulantu. Omogućit će se i liječnička pomoć i direktna veza s liječnicima na kopnu u nekim težim situacijama da se ljudi na Lastovu ne osjećaju sami, izolirani i ostavljeni kad se dogodi jedna takva situacija. - kazao je župan dubrovačko – neretvanski Blaž Pezo.