Pred nama dokument koji definira budućnost grada, koji pokazuje i političku odlučnost koju je potrebno imati kad uvrštavate građevinske zone, a još više kada ih brišete. - kazao je na javnom izlaganju novog GUP-a Grada Dubrovnika gradonačelnik Mato Franković.
- Politika je ta koja u konačnici donosi odluku. Moj savjetnik Marko Vetma mi je rekao, „ako ne znaš u čemu je problem, sigurno je lova”. I tako možemo započeti o izradi Generalnog urbanističkog plana Grada Dubrovnika. Postoji nešto što ja osobno nazivam Svetim pismom Grada Dubrovnika. To je konzervatorska podloga za kontaktnu zonu svjetskog dobra Starog grada. Ona je ključ, naša smjernica i osnovni dokument koji je kazao što, kako i na koji način treba raditi da bi se Grad sačuvao. I uz dužno poštovanje prema svima vama arhitektima koji ste uzimali ovdje riječ Nemojte zaboraviti da iza svakog projekta u ovom gradu, onog koji nam se više ili manje sviđa, uvijek stoji jedan arhitekt. Iza svakog stoji arhitekt koji je potpisao to arhitektonsko rješenje i ishodovao građevinsku dozvolu. Pa kad gledate ono svetogrđe na Babinom kuku, iza tih projekata stoje arhitekti, nerijetko su to dubrovački arhitekti. Da je kojim slučajem zakonom dozvoljeno, žao mi je što nije, na javnim raspravama ja ne bi dozvolio arhitektima uopće da govore zato što su u direktnom sukobu interesa. – kazao je Franković.
Prokomentirao je turističke zone izbrisane u novom GUP-u koje su u prethodnima bile planirane.
- S ponosom mogu reći danas da smo se mi odlučili po prvi put u zadnjih 20 i više godina brisati turističke građevinske zone. Brišemo tako turističke zone Srđ, Zaton, Brsečine, zapadno od naselja Bosanka I, Bosanka II. Brišemo ih ne zato što ne volimo te ljude, te investitore, brišemo ih zato što želimo sačuvati grad jer znamo da je gradu dovoljno. Znamo i svjesni smo koji je kapacitet ovog grada, koliko ovaj grad kreveta može imati, koliko ih može prihvatiti. - kazao je Franković.
Nakon što mu je bivši gradski vijećnik Đuro Capor nešto dobacio, Franković je uzvratio.
- Gospodine Capor, znam da je za vas danas tužan dan. Težak je ovo dan za Srđe je grad. Ne mora se svakome sviđati što govorim, ali obzirom da me narod izabrao da govorim, imam pravo govorit. Imam pravo donosit odluke i govorit ću i donosit ću odluke i nikad se neću umoriti. Srđ je imao 1 200 postelja, Bosanka jug 800, Bosanka sjever 800 postelja, a po novom GUP-u nula, zato što smatramo da grad ima previše kreveta i da mu ne treba nova turistička zona, već treba rekreacijsku zonu i za građane i za posjetitelje. Gradnjom rekreacijske zone omogućavamo lakše disanje samom gradu. Znam da to nije lako prihvatiti investitorima, ali grad je iznad svakog pojedinca i pojedinačnog interesa. I to mora biti tako i to će biti tako. – rekao je Franković., koji se osvrnuo i na zone u užem gradskom području u kojima gradnja više neće biti moguća.
- Definiraju se određene zone u kojima se neće moći graditi. To se posebno odnosi na kontaktnu zonu povijesne jezgre. Znam da je to udar na kapital, ali samo je pitanje je li grad važniji od kapitala? Mi danas raspravljamo, a ako Bog da, do kraja godine ćemo odlučivati o onome što je najvažnije. Ljudi su najvažniji, sve drugo je manje važno. Ovaj grad treba sačuvati. Kad pogledate s vrata od Ploča Ploče iza grada, možete se jedino sramiti To je urbanistički devastirano područje. Ne možemo biti ponosni na ništa od toga Politika je isto tako ta koja je definirala tu zonu takvom kakvom jest, ali ovo je prvi put da brišemo mogućnost daljnje gradnje na tom području i širem području kontaktne zone oko povijesne jezgre jer je bilo dovoljno. To nisu zone priuštivog stanovanja jer nikad mladi čovjek u gradu Dubrovniku neće moći tu realizirati stanovanje, a nekad prije je to područje bilo razvijano kao zona priuštivog stanovanja. Zlatni potok napravljen za radnike Hotelskog turističkog poduzeća Dubrovnik, a danas je apartmansko naselje. - rekao je Franković.
- Presretan sam činjenicom što imam priliku sudjelovati u ovako jednom velikom poslu i ponosan na činjenicu što brišemo Nuncijatu iz građevinskog područja. Kao takva nam nije potrebna. Zadovoljili smo branitelje i to ostaje kao takvo. - kazao je.
Grad, istaknuo je Franković, treba širiti od Pobrežja pa dalje, dodavši kako je to budućnost grada.
- Sve drugo treba konzervirati, zaustaviti i reći - bilo je dosta. Imamo toliko u gradu kuća i stanova jer rušiti ne možemo. Da možemo, ja bi rušio bez problema. Ne treba više graditi, ali možemo i moramo sačuvati ono malo što je ostalo. Ne radi današnjice i ne radi sutra nego radi budućnosti naše djece jer da naš grad nisu gradili stari i mudri, danas mi ne bi ubrali plodove njihovog rada. Poštujem svakog investitora, sve želje i pozdrave, one su opravdane, ali ono što je ključno u GUP-u Grada Dubrovnika, strateškom dokumentu je sačuvati ovaj grad. - istaknuo je dubrovački gradonačelnik Mato Franković.