Ministar Goran Marić uz predaju tvrđave na Prevlaci Općini Konavle: Prekida se stoljetni status Prevlake

4 min čitanja
Ministar Goran Marić uz predaju tvrđave na Prevlaci Općini Konavle: Prekida se stoljetni status Prevlake

Ministar državne imovine Goran Marić i načelnik Općine Konavle Božo lasić potpisali su danas u Cavtatu ugovor kojim Republika Hrvatska austrougarsku tvrđavu na Prevlaci, odnosno rtu Oštro, prepušta Općini. Predviđeno je da Općina Konavle nakon ovog potpisivanja ugovora tvrđavu pak prepusti Društvu prijatelja dubrovačke starine koje bi je trebalo obnoviti te na tom mjestu otvoriti muzej austrougarske mornarice pa čak i akvarij. Vrijednost obnove procjenjuje se na više od 50 milijuna kuna.

- Nije prošlo više od dva i pol, tri mjeseca od ideje do realizacije, odnosno potpisivanja ovog ugovora, brzo i učinkovito, izražavam zahvalnost osobno i u ime stanovnika Općie Konavle ministru Mariću i svima koji su sudjelovali u ovom. Velika je ovo stvar i za Hrvatsku, da se napokon tvrđava privede namjeni, da tu bude jedan atraktivan muzej i da se s ponosom zavijori na krajnjem jugu Hravtske hrvatski barjak. Preplavljen sam emocijama s obzirom smo nakon 25 godina dobili tvrđavu, nema imovinsko pravnih prijepora, to je vlasništvo Republike Hrvatske, a sve ostalo je u tijeku rješavanja što se tiče same Prevlake. - kazao je načelnik Općine Konavle Božo Lasić.
ugprev1- Iznimno mi je zadovoljstvo i čast što će potpisivanje ovog ugovora ispuniti dugogodišnje htijenje svih žitelja Općine Konavle i Županije da tvrđava bude dana na upravljanje Općini i kasnije Društvu. Ovom prigodom bih rekla da se vidi važnost osnivanja ministarstva i sprege s lokalnom samoupravom jer nema boljeg modela upravljanja od toga da država prepusti svoju imovinu jedinicama lokalne samouprave. - rekla je saborska zastupnica Sanja Putica koja je pomogla pri realizaciji cijele ideje navevši kako će se na Prevlaci stvoriti dodatni turistički sadržaj.

- Ovo je doista veliki dan za Općinu i Županiju. Država i ministarstvo se imaju čime pohvaliti. Jedan objekt koji je bio zapušten, a i prije rata je bio zapušten, stječe priliku dobiti novi sadržaj, a ideja da bude muzej je vrlo dobra. Na sreću ministar Marić u našoj županiji nije prvi put i ovo nije prvi ugovor o prepuštanju državne imovine jedinicama lokalne samouprave, imali smo sličneugovore i prije na Lastovu, u Pojezerju, Metkoviću i Dubrovniku. To je dobar znak da je doista Ministarstvo državne imovine dobro i pravilno shvatilo svoju zadaću i počelo rješavati ono što se nije rješavalo desetke godina. Doista vjerujem da ćemo dobiti kvalitetan sadržaj koji će pomoći da se i ostatak Prevlake oživi jer tu imamo turističke sadržaje predviđene u prostornom planu. - rekao je župan dubrovačko – neretvanski Nikola Dobroslavić.

- Obećao da će sve biti riješeno do Dana općine i odluku smo tako i proslijedili, a danas i potpisujemo ugovor. Prevlaka je simbol prkosa i ponosa i ovim činom za Općinu, Županiju i Republiku Hravtsku prekida se stoljetni status Prevlake. Dosad je bila simobl otimanja, nasrtaja i neprijateljstva. To je bila i ostaje najjužnija točka Hravtske, ali i točka gdje su dolazili neprijatelji. To više neće biti tako nego će dolaziti prijatelji iz Konavala, Županije i Društva prijatelja dubrovačke starine, jer oni zanju kako čuvati hravtsku povijest i stvarati vrijednosti. Dajemo tvrđavu uz veliko povjernje prijateljima i da ne bude točka neprijateljstva nego najjužniji prozor, vrata otvorena prema svima s nadom da će to biti najposjećenija točka Hrvatske i osobno ćemo pomoći da tako bude. - kazao je ministar državne imovine Goran Marić.

Podijeli: