U tragičnom sudaru broda Lučke kapetanije Dubrovnik „Danče“ i gumenjaka, na kojem je bilo devet osoba, smrtno je stradalo dvoje, dok su dvije osobe izvučene iz mora, jedna s lakšim ozljedama, druga s težim, a za još petero osoba s gumenjaka se traga. Nesreća se dogodila sinoć u 21.20 sati.
Kako se navodi u priopćenju Ministarstva mora, prometa i infrastrukture „prema dostupnim informacijama, službeni brod Lučke kapetanije Dubrovnik, „Danče“ u utorak navečer u 21.20 sati u Koločepskom kanalu sudario se s gumenjakom nepoznate registracijske oznake, na kojoj su se nalazili ugostiteljski djelatnici hrvatskog državljanstva, ukupno njih devetero“.
„Pomorska nesreća dogodila se u trenutku dok je službeni brod Lučke kapetanije Dubrovnik bio angažiran u akciji hitnog medicinskog transporta prema otoku Mljetu. Na poziciji nesreće iz mora su spašene dvije osobe s manjim tjelesnim ozljedama dok su dvije pronađene osobe nažalost mrtve. Za ostalih pet osoba intenzivno se traga. U potražnu akciju za nestalima uključena su tri plovila Lučke kapetanije Dubrovnik s liječničkom pratnjom, službeni policijski brod te trajekt Hanibal Lucić. Putem Obalne radio postaje ORP Dubrovnik-radio emitira se poruka pogibli kategorije „Mayday Relay“ prema svim sudionicima u pomorskom prometu.“ – navodi se u priopćenju Ministarstva mora.
Prema neslužbenim informacijama gumenjak nije bio propisno osvijetljen za noćnu plovidbu, odnosno nije imao uključena navigacijska svjetla.
Trajekt Hanibal Lucić je jutros povučen iz potrage kako bi obavio redovnu liniju. Nacionalna središnjica za usklađivanje traganja i spašavanja na moru (MRCC Rijeka) sa nadležnom Lučkom kapetanijom Dubrovnik i pripadajućim lučkim ispostavama te Pomorskom policijom Dubrovnik koordinira spasilačko - potražnu akciju koju otežavaju vjetar snage oko 40 čvorova i valovito more stanja 3. Ministar mora, prometa i infrastrukture, Oleg Butković sa suradnicima, državnom tajnicom za more Majom Markovčić Kostelac i pomoćnikom ministra ispred Uprave sigurnosti plovidbe kap. Sinišom Orlićem, danas će se u Dubrovniku sastati s voditeljima potražnih timova.
D.M.