Biorazgradivi otpad uskoro će u Dubrovniku biti moguće odvojiti

2 min čitanja

Iznimno velik dio biorazgradivog otpada nastaje bacanjem ostataka hrane, čime ne samo da se stvara otpad, već se odbacuje vrijedan resurs, koji bi, kompostiranjem, mogao poslužiti u poljoprivredne svrhe. Upravo zato dubrovačka Čistoća ishodila je dozvolu za gospodarenjem biorazgradivim otpadom iz hotelskih kuhinja i kantina, a kako bi se između ostaloga povećala stopa odvajanja otpada.

- Mi nismo imali dozvolu za gospodarenje biorazgradivim otpadom, međutim od nove godine je imamo. Naime, dobili smo dozvolu za preuzimanje biorazgradivog otpada iz kuhinja i kantina. Potpisani su ugovori s 90 posto hotela. Nama je to jako važno kako bi se poboljšala stopa odvajanja, ujedno smo kroz ugovore preuzeli obavezu za druge vrste odvojenog otpada poput papira. - rekla je direktorica Čistoće Nataša Gabričević.

- Postoji podatak da biorazgradivi otpad u onom miješanome čini 30 posto otpada, što je pokazatelj koliko možemo smanjiti i količine miješanog komunalnog otpada unatoč porastu u turizmu. U nekoj sljedećoj fazi bi pokušali obuhvatiti restorane, iako je to malo teže jer oni nemaju prostorne uvjete. - riječi su Nataše Gabričević.

- Sad čekamo formiranje Gradskog vijeća kako bi mogli i na javne površine staviti spremnike za biorazgradivi otpad za naše sugrađane. Svakako, radi se o vrijednom projektu uz koji ne samo da povećavamo stopu odvajanja otpada nego utječemo i na količinu miješanog otpada što je bitno u kontekstu odvoza koji nam slijedi. Što je više odvojenog otpada to će biti manje toga za odvoz što dakako utječe i na manju cijenu samog odvoza. - objasnila je direktorica Čistoće Nataša Gabričević.

Podijeli: